Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün ısıtma sistemleri ya da elektronik cihazlarda olduğu gibi kombi kullanımı da önem arz etmektedir. Kombi sistemleri içindeki akşamların hassas olmasının yanı sıra gaz kaçağı ve benzeri durumlarda da insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etme potansiyeli olmasından dolayı kombi kullanırken dikkat edilecekler konusunda bilgi sahibi olunması gerekir.

Kombilerin kullanımındaki en çok araştırılan konu kombi basınç ayarlama konusudur. Basınç ayarı hem kombinin düzgün çalışması hem de sistemlerinin arıza vermemesi için oldukça önemlidir. Kombi üreticileri tarafından belirlenen ideal basınç oranı 2 ila 3 arasındadır. Kombinin basıncı eğer 3 numaranın üstüne çıkarsa alttan fazla suyu tahliye eder, 0,50 sınırının altına düştüğünde ise kombi arıza kodu vererek sistemini kapatmaktadır. Kombi basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve alt kısmında bulunan vana ile ayarlanması gerekir.

Bir diğer önemli soru ise kombi sürekli açık kalmalı sorusudur. Kombinin hem verimli ve sağlıklı çalışması hem de ekonomik bir şekilde ev ve işyerlerini ısıtması için en çok tavsiye edilen kullanım şekli sürekli olarak açık bırakmaktadır. Yalnız her daim aynı seviyede açık bırakmak yerine ev ya da işyeri kullanılmazken en düşük seviye de belli bir sıcaklığı koruyacak şekilde bırakılarak çalışmalıdır. Eve tekrar gelindiğinde ise bu seviye arttırılabilir.

Kombilerin kullanımında yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise kombileri sigorta, kapatma düğmesi ya da fiş çekilmesi yoluyla kapatılıp açılmasıdır. Bu kombinin korumasını devre dışı bırakarak ona zarar vermesinden dolayı kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden kombileri ya üzerinde bulunan bekleme tuşuyla ya da yaz mevsimi tuşuyla kapatmak gerekir.

Önemli konulardan bir diğeri ise kombi arızalandığında ne yapmalı konusudur. Bunun için öncelikle kombi arıza kodu ne ise bu konuda bilgi sahibi olunması gerekir. Kombi üzerinden bulunan yeniden başlatma tuşu kullanılarak ve ayrıca basınç ayarı kontrol edilerek kombi arızası yüksek oranda giderilmektedir. Fakat bu işlemler yapılmasına rağmen kombi arızası devam ediyorsa direk olarak bu konuda uzman ve tecrübeli kombi yetkili servisine başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara