Hermatik ve Kombi Nedir

En yaygın ısıtma sistemlerinden biri olan kombiler atık gazın tahliyesi bakımından yoğuşmalı ve hermatik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu bakımdan kombi taktırmak isteyenler tarafından araştırılan yaygın sorulardan biri ise hermatik kombi nedir sorusudur. Bacalı kombilerin yaygın olarak kullanıldığı havadar alanlara sahip olunmadığında ev ve işyerlerinde ikinci bir seçenek olan harmetik kombi bir fan yardımı ile dış ortamdan alınan havanın yanma işleminde kullanılmasıdır. Ayrıca oluşan atık gaz da aynı şekilde sistem yardımıyla dışarı gönderilmektedir.

Yoğuşmalı Kombi

Hermatik kombi sistemlerinin bir üyesi olan yoğuşmalı kombi adını içerisinde bulunan yoğuşma sisteminden almaktadır. Kombinin çalışması sırasında oluşan su buharını da kendi enerjisi içerisine alan yoğuşmalı kombiler diğer kombi sistemlerine göre önemli ölçüde verim ve ekonomiklik sağlamaktadır. İlk olarak atık doğalgazın tekrar değerlendirilmesi olarak açıklanabilecek sistemde araştırma verilerine göre elde edilen verim diğer kombi sistemlerinde ortalama %85 iken yoğuşmalı kombi sistemlerinde %109’a kadar çıkabilmektedir. Bu bakımdan hem enerji hem de doğalgaz kullanımında daha fazla bir etkinlik sağlayarak tasarruf etmektedir.

Buradaki en ayırt edici nokta atmosfere gönderilen sıcak su buharının da değerlendirilerek ısıtma sisteminde yer edinmesine olanak sağlamasıdır. Bu bakımdan enerjinin en etkin bir şekilde kullanılmasını amaçlar.

Ortalama olarak senelik %17 gibi yüksek bir oranda fatura tutarında tasarruf sağlamasının yanı sıra küresel ısınma gibi dünyadaki en büyük çevresel sorunlardan birinin de önüne geçilmesine olanak sağlar. Bu bakımdan genel itibariyle en çok tavsiye edilen kombi çeşitlerinden birini oluşturmaktadır. Ayrıca kullanım itibariyle normal kombilerden daha fazla bir önem ya da bilgi gerektirmemesi de daha fazla tercih edilmesine olanak sağlayan özelliklerinden biridir.

Daha düşük atık gaz değerlerine sahip olan ve daha fazla tasarruf imkanı sağlayan yoğuşmalı kombi sistemleri hem küresel ısınma hem de aile ve işyerlerinin bütçelerine katkı sağlamasından dolayı özellikle son yıllarda ön plana çıkmıştır. Fakat ayırt edilmeksizin her kombi sisteminin kullanımında dikkatli davranmak ve kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.

Efe Teknik

Bir telefon kadar yakınız =>> 0216 606 28 62 nolu telefon üzerinden bize ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara